Sociálne zariadenia a seniori

Polikliniky ostávajú otvorené

Obe mestské polikliniky ostávajú otvorené, platia v nich prísne hygienické pravidlá a priestory sa pravidelne dezinfikujú niekoľkokrát denne.

Zariadenia sociálnych služieb dočasne neprijímajú nových klientov

V súvislosti so zmiernením šírenia nákazy zariadenia sociálnych služieb dočasne neprijímajú nových klientov. Stredisko sociálnej pomoci mesta Košice je pre verejnosť uzavreté.

Mesto poskytne dotácie seniorom na stravu

Seniorom, ktorých dôchodok je nižší ako 450,00 € mesačne mesto poskytne príspevok na obed vo výške 1,00 € a ďalší príspevok vo výške preukázaných nákladov na donášku – maximálne 1,00 €, ak si donášku obedu zabezpečí sám zvolenou donáškou obedov.

Rúška pre Košičanov v núdzi

Osamelým seniorom a ľuďom v núdzi poskytne mesto Košice jednorázové alebo bavlnené rúška na základe objednávky v call centre na čísle 055/6419 100 alebo na mailovej adrese pomoc@kosice.sk.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

Kde zoženiem rúška?

Mesto Košice poskytuje jednorazové aj látkové rúška. Vzhľadom na to, že jednorazové rúška vieme distribuovať v počte dvoch kusov a sú určené  len na obmedzený čas nosenia a vyhodenie, odporúčame skôr textilné. Navyše na dodávku jednorazových rúšok sa stále čaká. Odporúčame sa preto zapísať do zoznamu na textilné, ktoré sa dajú preprať pri teplote min. 60 stupňov, prežehliť, a môžu slúžiť ďalej.  Budú vám doručené do schránky. Pri dodaní rúšok budú uprednostňovaní ľudia v núdzi – seniori, ŤZP a ľudia so zníženou imunitou.

Som senior a potrebujem pomoc…

  • Potrebujete teplú stravu?

V čase od 1. apríla do 30. júna 2020 budú môcť seniori s mesačným dôchodkom do 450 eur (doteraz to bolo 415 eur) za zvýhodnených podmienok využiť donášku obedov. Každý takýto senior si bude môcť objednať akúkoľvek donášku jedného jedla denne. Účtenky si treba uchovať a po pandémii predložiť spoločne s výmerom o výške dôchodku príslušnej mestskej časti. Mesto seniorovi následne preplatí 1 euro za jedlo a 1 euro za dopravu.

Chcem sa otestovať na koronavírus. Aký je postup?

Na testovanie sa môžete prihlásiť na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Košiciach na telefónnom čísle 0918 389 841 (alebo: 0914 375 704, 0914 375 705, 0910 747 531, 0902 187 390). Vzorky sa v súčasnosti odoberajú len ľuďom, ktorých na základe podozrenia na výskyt koronavírusu určí odborník. Vzorky sa odoberajú výterom z nosa a hltana. V súčasnosti sa môžete dať testovať aj za poplatok u komerčného prevádzkovateľa.

Za akých podmienok si senior môže uplatniť náhradu 1€ za jedlo a 1€ za donášku?

Od 1. apríla do 30. júna 2020 budú môcť seniori s mesačným dôchodkom do 450 eur (doteraz to bolo 415 eur) za zvýhodnených podmienok využiť donášku obedov. Každý takýto senior si bude môcť objednať akúkoľvek donášku jedného jedla denne. Účtenky si treba uchovať a po pandémii predložiť spoločne s výmerom o výške dôchodku príslušnej mestskej časti. Mesto seniorovi následne preplatí 1 euro za jedlo a 1 euro za dopravu. Je nevyhnutné, aby na bločku bolo uvedené jedlo a donáška zvlášť.